B72220S0750K101
Mfr.Part #:
B72220S0750K101
Datasheet:
Description:
Varistors Radial Through Hole 2.9 nF 40 J Voltage Rating (AC):75 V Voltage Rating (DC):100 V
ParameterValue
Varistor Voltage120 V
RoHSCompliant
Voltage Rating (DC)100 V
Surge Energy Rating40 J
Min Operating Temperature-40 °C
PackagingBulk
Capacitance2.9 nF
Clamping Voltage200 V
Max Operating Temperature105 °C
Peak Surge Current6.5 kA
Voltage Rating (AC)75 V